porady

Najbardziej dochodowy sport w Polsce

31 sierpnia 2018 0

sport dochodowy w polsce

Będąc dzieckiem marzyłem, by w przyszłości zostać piłkarzem, koszykarzem, czy też innym sportowcem. Sława, pieniądze, miliony fanów – to tylko niektóre z argumentów, które mogliby przytoczyć mali marzyciele w odpowiedzi na uargumentowanie swojego wyboru. Niestety, tylko nieliczni z nich potrafili spełnić swoje marzenia, dostając się na sam szczyt sportowego Mount Everestu. Tylko nieliczni sportowcy decydują się na zawodową karierę w sporcie.

Czy sport w Polsce jest dochodowy

Możemy debatować nad tym, co rozumie się przez to określenie. Dla jednych domowe podwórko jest szczytem marzeń, inni natomiast nie osiadają na laurach, podwyższają sobie poprzeczkę i wyjeżdżają za granicę. Czołowi polscy sportowcy są zmuszeni do pracy za granicą, ponieważ to właśnie tam w 99% znajdują się najlepszy kluby, najlepsza infrastruktura i inne udogodnienia, które są nieosiągalne w Polsce.

Piłka nożna największe zarobki

Ciężko jest znaleźć informacje na temat najlepiej zarabiających sportowców w Polsce. O ile takie postacie jak Robert Lewandowski czy Marcin Gortat potrafią w ciągu roku zarobić od 50 do 100 milionów złotych, tak polskie realia są zupełnie bez porównania do zachodnich zarobków. Najlepiej opłacanym piłkarzem w Polsce jest Artur Jędrzejczyk, który za rok gry w Legii Warszawa inkasuje ok. 3,5 mln zł. Klub z ze stolicy może pozwolić sobie na taki wydatek, gdyż zamknął rok 2017 z przychodami rzędu 108 mln zł. Nie da się ukryć, iż polska piłka się rozwija, także pod względem finansowym. W samym 2018 r. budżet PZPN wyniósł 205 mln złotych.

Siatkówka nie da zarobić

Gracze piłki siatkowej pozostają niestety w tyle w porównaniu do pensji wypłacanych piłkarzom. Czołowi siatkarze polskich klubów wyciągają „zaledwie” 1,5 mln złotych, czyli o połowę mniej od najlepiej opłacanego zawodnika polskiej Ekstraklasy. Mizernie wypadają przy tym osiągnięcia finansowe olimpijczyków, którzy za zdobycie złotego medalu dostają od PKOl 120 tys. zł. Za srebro i brąz otrzymują odpowiednio 80 i 50 tys. zł.

Piłkarze zarabiają najwięcej

Nie oszukujmy się – piłka nożna nosi miano najbardziej rozpowszechnionego sportu na świecie i również w Polsce cieszy się największą popularnością. Fakt ten pozostaje niezmienny, pomimo innych dyscyplin, w których polskie kluby i reprezentacje odnoszą o wiele większe sukcesy. Z tego powodu to właśnie tam pojawiają się największe pieniądze. Jeśli chodzi o skalę to najwięcej piłkarzy otrzymuje wysokie wynagrodzenie, w pozostałych sportach by dużo zarobić należy być nr 1 w swojej kategorii.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *