porady

Nowe dyscypliny olimpijskie

25 sierpnia 2018 0

nowe dyscypliny olimpijskie

Co 4 lata emocje związane z igrzyskami olimpijskimi sięgają zenitu, kiedy to reprezentanci krajów z całego świata rywalizują o tytuły mistrzów świata w swoich dyscyplinach. Dyscypliny lekkoatletyczne cieszą się największym zainteresowaniem, aczkolwiek nie można zapominać o tych mniej popularnych, jak chociażby tenis, triathlon, kajakarstwo, czy boks.

Nowe dyscypliny na Igrzyskach Olimpijskich

Każde kolejne igrzyska niosą za sobą drobne zmiany, jeżeli chodzi o włączanie nowych dyscyplin. I tak podczas ostatnich Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. pojawiły się rugby oraz golf, z kolei karate, squash i wrotki nie zostały włączone do programu igrzysk, zgodnie z decyzją MKOl.

Nowe dyscypliny na Olimpiadzie w Tokyo

Rok 2020 będzie rekordowym pod względem nowych dyscyplin olimpijskich. Igrzyska Olimpijskie w Tokyo będą gościć powracające dyscypliny – baseball i softball, które zostały usunięte po Igrzyskach Olimpijskich w 2004 r. w Pekinie. Nowe dyscypliny to: karate, skateboarding, surfing i wspinaczka sportowa. Dość nietypową dyscypliną będzie koszykówka uliczna 3×3, dołączona decyzją MKOl 9 czerwca 2017 r.

Dyscypliny na Olimpiadę w Paryżu 2024

Pojawiają się również pierwsze wiadomości dotyczące nowych dyscyplin podczas Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Zgodnie z przywilejem nadanym przez MKOl, każdy z gospodarzy może wybrać 5 dowolnych dyscyplin sportowych – utrzymując debiutantów z poprzedniej edycji lub też dołączając całkowicie nowe. W kontekście Francji mówi się o bilardzie, petanque, squashu i nartach wodnych.

Zmiany w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Nie należy zapominać o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które także wprowadzają nowe dyscypliny. Cofając się do 2010r. do igrzysk w Vancouver, znajdziemy tylko jedną nową dyscyplinę – skicross kobiet i mężczyzn. W kolejnej edycji w Soczi mogliśmy oglądać aż 7 nowych dyscyplin: narciarski i snowboardowy slopestyle, narciarski halfpipe, snowboardowy slalom specjalny, skoki narciarskie kobiet, drużynowe łyżwiarstwo figurowe, drużynowe saneczkarstwo oraz sztafetę mieszaną w biathlonie.
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu niosły za sobą kolejne nowe dyscypliny: Big Air, curling par mieszanych, bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim i zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim. Na 2022 r. planowane są bobsleje, mieszane zespoły w skokach, short tracku, narciarstwie dowolnym i snowboardcrossie oraz big air kobiet i mężczyzn.

There are 0 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *