porady

Co to jest base jumping

18 października 2018 0

base jumping co to jest

Często nie wiemy kompletnie o co chodzi w danej dziedzinie sportowej, jednak jesteśmy w stanie się domyślić, czego ona może mniej więcej dotyczyć. Chodzi tutaj przede wszystkim „jumping”, czyli skakanie. Jest wiele dyscyplin sportowych, które są dość wyszukane, a uprawiają je nieliczni, przez co mało kto wie, na czym to tak dokładnie polega.

Co to jest base jumping?

Nazwa sportu jest o wiele bardziej złożona i każda składowa literka ma tak naprawdę większe znaczenie, które przedstawia się poniżej:

B – Building – budynek

A – Antenna – antena

S – Span – przęsło

E – Earth – ziemia

JUMPING – z języka angielskiego oznacza dosłownie „skakanie”.

Czyli jest to rodzaj sportu ekstremalnego, który polega na tym, że wykonywane są skoki z takich obiektów, jak różnego rodzaju budynki, anteny, przęsła oraz ziemia.

Czy to jest bezpieczne?

Oczywiście tak samo, jak każdy inny sport ekstremalny tak samo w przypadku Base jumpingu ryzyko, które podejmujemy jest bardzo często dość wysokie. Jednym z głównych czynników ryzyka jest czas. Spadając bardzo się nam kurczy i mamy mało czasu na to ,aby otworzyć spadochron. Drugim jest stres. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek kłopoty ze spadochronem na pewno pojawi się również stres, który będzie nas blokować w znalezieniu rozsądnego wyjścia z tej krytycznej sytuacji. Zazwyczaj base jumper zabiera ze sobą tylko jeden spadochron. Nawet jeśli posiadałby drugi, ten zapasowy, to wówczas mimo wszystko nie zdążyłby go zamontować i ubrać, ponieważ lot jest naprawdę bardzo krótki i nawet nie wiadomo, kiedy a już jesteśmy z wielkiego szczytu na ziemi.

Jak lądować?

Lądowanie jest również niemałym problemem. Z reguły odbywa się na stosunkowo małej powierzchni. Aby spadochron otworzył się bez żadnych problemów należy prawidłowo umiejscowić w plecaku czaszę. Lądowanie zależy również od naszej osoby, czyli dokładniej osobowości. Jesli jesteśmy zbyt pewni siebie, to często potrafi zgubić człowieka, który myśli, że i tak wszystko zrobił najlepiej i nie musi niczego sprawdzać, a wszystkie błędy wychodzą dopiero podczas lotu i prowadzą w większości przypadków do śmierci. W przypadku lądowania oraz samego lotu zawsze towarzyszy nam adrenalina. Co prawda pobudza ona organizm, ale niestety usypia czujność, co jest bardzo niewskazane, aby ją tracić podczas lotu.

Czy Base jumping to sport ekstremalny?

Base jumping jest niebezpieczną dyscypliną sportu ekstremalnego. Ciekawie na pewno się na to patrzy w telewizji lub w internecie. Jednak przyglądanie się temu z boku to jedno, a drugie to uprawianie dyscypliny, która może w bardzo łatwy sposób doprowadzić nas do śmierci. Jednak dostarcza również dużych dawek adrenaliny i zazwyczaj to właśnie ona jest najcenniejsza dla sportowców.

There are 0 comments